Kuva: Anna Tanninen

Viikonloppuna miteltiin kilpa-aerobicin Suomen mestaruuksista Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksella. Nuorten 15–17 v. sarjassa järjestävän seuran Tampereen Sisun nuoret veivät lähes kaikki Suomen mestaruudet. Poikien yksilösarjassa Sampo Nousiainen voitti pistein 19,950. Tyttöjen sarjassa Anni Pulkki sijoittui 3. pistein 19,350 ja Anniina Nääppä täydensi sisulaismenestystä pistein 18,800. Perjantain alkukilpailun voittaja Sisun Lumi Vahteristo epäonnistui finaalisuorituksessaan arvokkaimmassa liikkeessään ja näin Suomen mestaruus lipesi vuoden 2020 mestarilta.

Sisun nuoret veivät kirkkaimmat mitalit myös pari-, joukkue- ja ryhmäsarjoissa. Joukkue Auli Ollila, Anniina Nääppä ja Sampo Nousiainen voitti joukkuesarjan ylivoimaisesti pistein 19,350. Ryhmäsarjassa Sisun ryhmä Ollila, Nääppä, Pulkki, Nousiainen, Vahteristo vei myös Suomen mestaruuden pistein 19,350 jättäen Turun Urheiluliiton ryhmän hopealle pistein 19,000.

Sisun viisikko kirjoitti historiaa Tampereen Sisun nimissä voittaen seuran ensimmäiset Suomen mestaruudet kilpa-aerobicissa. Kisojen kultaisimman mitalisaaliin vei puolestaan Sampo Nousiainen voittaessaan kirkkaimman mitalin kaikissa kilpasarjoissa mihin nuori lupaus osallistui: yksilöt, sekapari, joukkue ja ryhmä.

”Tavoitteena oli historiallinen lukema SM-kultaa ja sieltähän se pamahti, kaikki suoritukset olivat puhtaita ja nautimme lavalla olosta sekä koko kisaviikonlopusta. Nyt vähän lomailua ja sitten harjoittelemaan uutta kautta kohti” kokosi Sampo ajatuksiaan heti tiukan kisapäivän päätteeksi.

Seura onnittelee upeita SM-mitalisteja sekä valmennustiimiä hienosta saavutuksesta!