Loistot-5

Syntynyt Hämeenkyrössä 1994
Aloittanut voimistelun 2001
Maajoukkueessa vuodesta 2006
– Olympiakomitean nuorten huippu-urheilutuki 2010-2012
Nykyinen seura: Tampereen Sisu
Aikaisemmat seurat: Tampereen Voimistelijat (TV)
Valmentajat: Joni Koivunen, Riku Koivunen, Antti Ojala
Aikaisemmat valmentajat: Aila Palmu, Marita Nieminen, Marika Nurmikko, Riitta Taipale, Igor Cherepov, Ira Zavjalova
Koreografi: Elina Jakowleva
Muut harrastukset: Pianonsoitto ja seiväshyppy

Kuvia Rosannasta

Parhaat saavutukset:

2017

EM-kilpailut Cluj Napoca, Romania / puomi sija 65.

MC Baku, Azerbaidzan / hyppyfinaali sija 8., nojapuut sija 9., puomi sija 11., permanto sija 9.

2016

MC Szombathely, Unkari / nojapuufinaali 9.

PM / neliottelu sija 2.

PEM / neliottelu sija 2., nojapuufinaali sija 2., puomifinaali sija 2.

2015

EM Montpellier, Ranska / neliottelu sija 32.

SM Espoo / neliottelu sija 2., hyppyfinaali sija 2., nojapuufinaali sija 4., puomifinaali sija 3.

2014
Team Open, Itävalta: joukkue 5., neliottelu 11., hyppy 14., nojapuut 9., puomi 17., permanto 16.

2013
WCC Doha: hyppy 12., nojapuut 13., puomi 27., permanto 14.
EM Moskova, Venäjä: neliottelu 32., hyppy 37., nojapuut 44., puomi 32., permanto 39.
SM Tampere: neliottelu 1., hyppy 3., nojapuut 2., puomi 2., permanto 2.

2012
KV FinGym Tampere: hyppyfinaali 2., nojapuufinaali 2., puomifinaali 2.
PM Greve, Tanska: joukkue 1., neliottelu 1., permantofinaali 6.
EM Brysseli, Belgia: joukkue 17., neliottelu 27., nojapuut 55., puomi 59., permanto 58.
Maaottelu GBR-ESP-FIN, Iso-Britannia: neliottelu 14., nojapuufinaali 5., puomifinaali 5.
SM Helsinki: neliottelu 3., hyppyfinaali 2.
Mälar Cup, Tukholma: neliottelu 1., hyppyfinaali 1., nojapuufinaali 2., permantofinaali 3.
CC Ostrava: hyppy 9., puomifinaali 4.

2011
EM Berliini, Saksa: neliottelu 82., nojapuut 58., puomi 73.
SM Jyväskylä: neliottelu 2., hyppyfinaali 5., nojapuufinaali 2., puomifinaali 1., permantofinaali 4.
MM Tokio, Japani: neliottelu 113., hyppy 132., nojapuut 134., puomi 179., permanto 125.
joukkue-SM, Helsinki: joukkue 1.

2010
MC Cottbus, Saksa: hyppy 16., nojapuut 23., puomi 10., permanto 20.
PM Helsinki: joukkue 1.
EM Birmingham, Iso-Britannia: nojapuut 45.
KV FinGym Helsinki: hyppyfinaali 5., nojapuut 26.
SM Rovaniemi: neliottelu 4., nojapuufinaali 2., puomifinaali 6.
MM Rotterdam, Hollanti: joukkue 27., neliottelu 98.
PEM Turku: joukkue 2., neliottelu 6., nojapuufinaali 1., puomifinaali 8.
joukkue-SM Tampere: joukkue 1.

2009
JSM Tampere: neliottelu 1., hyppyfinaali 6., nojapuufinaali 1., puomifinaali 1., permantofinaali 1.
JPM Tukholma, Ruotsi: joukkue 2., neliottelu 6., nojapuufinaali 3.
KV FinGym Tampere: hyppy 10., nojapuut 10., puomi 16., permantofinaali 5.
Alexander Dityatin Pietari, Venäjä: parikilpailu 5., neliottelu 7., hyppyfinaali 8., nojapuufinaali 5.
SM Järvenpää: nojapuufinaali 4., permantofinaali 4.
joukkue-SM Turku: joukkue 1.
Gymnasiaadit Doha, Qatar: joukkue 9., neliottelu 23., nojapuut 36., puomi 49., permanto 28.

2008
FinGym I: hyppyfinaali 6., permantofinaali 6.
JEM Clermont Ferrand, Ranska: joukkue 17., neliottelu 80.
FinGym II: nojapuufinaali 3., puomifinaali 5.
JSM: neliottelu 5., hyppyfinaali 8., puomifinaali 6., permantofinaali 7.
SM Tampere: hyppyfinaali 5., nojapuufinaali 4., puomifinaali 7.

2007
JSM: neliottelu 5., nojapuufinaali 5., puomifinaali 6., permantofinaali 7.
JPM Kööpenhamina, Tanska: joukkue 3.
SM: hyppyfinaali 4., nojapuufinaali 3., puomifinaali 7.

Lyhenteet:
EM – Euroopan mestaruuskilpailut
EYOD – European Youth Olympic Days
EYOF – European Youth Olympic Festival
JEM – Junioreiden Euroopan mestaruuskilpailut
JPM – Junioreiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailut
JSM – Junioreiden Suomen mestaruuskilpailut
MC – Maailmancup
MM – Maailmanmestaruuskilpailut
PEM – Pohjois-Euroopan mestaruuskilpailut
PM – Pohjoismaiden mestaruuskilpailut
SM – Suomen mestaruuskilpailut
WCC – World Challenge Cup