Yhteistyöurheilijamme Jouki Tikkanen harjoittelee Sisun valmennukessa sekä valmentaa seuramme nuoria rytmisiä voimistelijoita.

  • Suomen ja Pohjoismaiden mestari
  • MM- ja EM-finalisti
  • Matkalla kohti Tokion olympialaisia 2020
  • World Class Gymnast -arvo, myöntäjä: Kansainvälinen Voimisteluliitto FIG

 

Olen 22-vuotias rytminen voimistelija. Olen lajissani Suomen kärkinimi, moninkertainen Suomen ja Pohjoismaiden mestari sekä MM- ja EM-finalisti. Harjoittelen noin 30 tuntia viikossa ammattivalmennuksessaTampereella
Ikurin harjoittelukeskuksessa.
Tavoitteenani on nousta kansainväliselle huipulle Tokion olympiadilla ja menestyä vuoden 2020 kesäolympialaisissa Tokiossa.
Unelmieni tavoittelussa minua tukee osaava valmennustiimi vastuuvalmentajani, huippuvalmentaja Titta Heikkilän johdolla.

Tietoja
– syntynyt 1995
– asuinpaikka: Tampere
– seura: Rekolan Raikas
– harjoittelee Tampereen Sisussa
– Instagram: jouki_
– facebook: Jouki Tikkanen – gymnast

Valmennustiimi
– päävalmentaja, lajivalmennus: Titta Heikkilä
– henkinen valmennus: Paula Arajärvi
– koreografia: Elena Holodova, Antton Laine
– fysioterapia: Pasi Sinisalo, Minja Järvinen
– lääkäri: Jari Parkkari, Petri Helenius

LISÄÄ KUVIA

 

Parhaat saavutukset:

2017

  • SM-kultaa 4-ottelussa ja nauhalla
  • Pronssia pallofinaalissa, FIG International
    Tournament Irina Deleanu Cup, Romania
  • GP-osakilpailu, Israel, 9. sija nauhalla, 10.
    sija vanteella, 11. sija pallolla ja keiloilla
  • 20. sija 4-ottelussa, World Challenge Cup, Venäjä
  • EM- ja MM-edustus

2016

  • PM-kultaa 4-ottelussa, pallolla, keiloilla ja
    nauhalla, sekä tiimikilpailussa, Tanska
  • EM-ottelufinaalin 17., Israel
  • GP-osakilpailu, Romania, 8. sija ottelussa, 8.
    sija vanteen, keilojen ja nauhan finaalissa
  • Olympic Test Event, Brasilia, 14. sija
    4-ottelussa ja 10. sija vanteella
  • SM-kultaa nauhalla, SM-hopeaa 4-ottelussa,
    vanteella, pallolla ja keiloilla

2015

  • EM-kisat, Valko-Venäjä, 6. sija tiimikisassa
  • GP-osakilpailu, Israel, 8. sija nauhafinaalissa
  • SM-kultaa keiloilla
  • SM-hopeaa 4-ottelussa, vanteella, pallolla ja
    nauhalla

2014

  • MM-kisat, Turkki, 4-ottelun finaalin 17. sija,
    vanteella 15.
  • GP-osakilpailu, Israel, 12. sija 4-ottelussa
  • WC-osakilpailu, Ranska, 11. sija nauhalla
  • SM-kultaa 4-ottelussa, vanteella, pallolla ja
    nauhalla
  • PM-hopeaa 4-ottelussa, vanteella, pallolla ja
    nauhalla

2013

  • MM-kisat, Ukraina, 4-ottelun 28. sija,
    nauhalla 20.
  • EM-kisat, Itävalta, 10. sija tiimikilpailuissa
  • WC-osakilpailu, Viro, 6. sija keilafinaalissa,
    7. sija pallofinaalissa
  • SM-kultaa 4-ottelussa, vanteella, keiloilla ja
    nauhalla

2012

  • GP-osakilpailu, Tšekki, 4. sija
    pallofinaalissa, 8. sija nauhafinaalissa
  • GP-osakilpailu, Saksa, 6. sija keila- ja
    nauhafinaalissa
  • SM-kultaa 4-ottelussa, pallolla ja keiloilla
  • SM-pronssia nauhalla
  • Vantaan vuoden tulokasurheilija

2011

  • MM-kisat, Ranska, 4-ottelun 55. sija,
    nauhalla 37.
  • EM-kisat, Valko-Venäjä, 32. sija
    tiimikilpailuissa
  • WC-osakilpailu, Ukraina, 19. sija 4-ottelussa
  • SM-kultaa vanteella, pallolla ja keiloilla
  • SM-hopeaa 4-ottelussa

2010

  • Junioreiden EM-kisat, Saksa, 14. sija
    pallolla
  • Youth Olympic Games –karsinta, Saksa 12.
    sija 4-ottelussa
  • Kutsukilpailut, Etelä-Afrikka, hopeaa
    4-ottelussa, vanteella ja pallolla, pronssia
    keiloilla
  • Junioreiden GP-osakilpailu, Espanja, 6. sija
    4-ottelussa
  • Junioreiden GP-osakilpailu, Itävalta, 10. sija
    4-ottelussa
  • Junioreiden WC-osakilpailu, Ukraina, 7. sija
    keilafinaalissa
  • Junioreiden SM-kultaa vanteella, pallolla ja
    keiloilla
  • Junioreiden SM-hopeaa 4-ottelussa

 

PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANIT 2018:

 


YHTEISTYÖKUMPPANIT 2018: